Een overzicht van liberale partijen in Nederland

Het Liberalisme is als stroming ontstaan in de 18e eeuw. Vandaag de dag is het een van de meest prominente ideologieën en zijn er verschillende liberale partijen actief in Nederland. Het duurde echter tot 1848 totdat de liberalen in Nederland echt voet aan de grond kregen. Er werd toen een nieuwe, liberale grondwet van kracht, deze werd geschreven door Johan Rudolph Thorbecke. In ons land kunnen we onderscheid maken tussen vier liberale stromingen: het klassiek-liberalisme, conservatief-liberalisme, sociaal-liberalisme, en het libertarisme. In het huidige Nederlandse politieke bestel kunnen we de liberale partijen dan ook kenmerken door onderscheid te maken tussen deze vleugels. Partij voor de Vrijheid (PVV) van Geert Wilders kunnen we als conservatief-liberale partij aanduiden, en de partij Voor Nederland (VNL), van Louis Bontes en Joram van Klaveren als klassiek-liberale partij. De prominente partij Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD), kent zowel een klassiek-liberale vleugel, conservatief-liberale vleugel en ook een sociaal-liberale vleugel. Door deze onderlinge verdeeldheid zijn er binnen deze partij al regelmatig Politieke relletjes ontstaan. Andere bekende sociaal-liberale partijen zijn: D66 onder leiding van Alexander Pechtold, en GroenLinks met als partijleider Jesse Klaver. De Libertarische Partij werd opgericht in 1993, maar de partij behaalde nog nooit een zetel bij de Tweede Kamerverkiezingen. De partij is desondanks wel nog actief.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *